روستای قلعه‌خلیفه (مصلحان)

معرفی روستای قلعه خلیفه (مصلحان)

مصلحان (قلعه خلیفه)، روستایی از توابع بخش زند شهرستان ملایر در استان همدان ایران است. این روستا در دهستان کمازان سفلی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۶۵ نفر (۱۵۸خانوار) بوده ‌است.  براساس جلد پنجم فرهنگ جغرافیایی ایران در  لغت نامه مرحوم علی اکبر دهخدا (دخو) موقع جغرافیایی این روستا جلگه وهوای آن معتدل وسکنه آن در گذشته ۹۶۷ تن بوده است.

نقشه روستای قلعه خلیفه

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی روستای قلعه خلیفه

روستای قلعه خلیفه علاوه بر برخوردار بودن از چهار چاه آب عمیق و درکنار رودخانه کلان واقعه شده که باعث شده است این روستا از نظر دسترسی به منابع آبی شرایط مناسبی را داشته باشد و اکثر مزارع و باغ‌های این روستا آبی هستند. متاسفانه روش اصلی آبیاری در این روستاها هنوزم هم شبیه گذشته به روش غرقابی است که باعث هدر رفتن منابع آبی روستا می‌شود. چند باری برای انجام لوله کشی و استفاده از روش‌های جدید آبیاری که می‌تواند سطح زیر کشت روستا را افزایش دهد و از هدر رفت منابع آبی روستا جلوگیری کند تلاش شده است اما به نتیجه مطلوبی دست نیافته اند.

فعالیت اصلی مردم روستا کشاورزی و بعد دامپروری  است.  انگور ، گردو ، گندم ،علوفه دام ازقبیل یونجه، شبدر و جو  از جمله محصولاتی است که دراین خطه بعمل می آید.

روستای قلعه خلیفه دارای سه راه ارتباطی برای ارتباط با دیگر روستاها و جاده اصلی است؛ جاده اصلی که از روستای مرویل و پیهان به قلعه خلیفه منتهی می‌شود آسفالت بوده و از شرایط مناسبی برخوردار است که به راحتی می‌توان از آن تردد کرد این جاده 7 کیلومتر از جاده دوم که از روستای بیجن آباد عبور می کند دورتر است. جاده دوم که از روستای بیجن آباد می‌گذرد نیز تا فاصله 2 کیلومتری روستا آسفات است؛ اما فاصله کمتری تا ملایر دارد. راه سوم از منطقه‌ای معروف به دشت یمن می‌گذرد که با توجه به سیل سال گذشته و خاکی بودن آن  و تعرض به حریم جاده شرایط مناسبی برای تردد ندارد.

روستای مصلحان | قلعه‌ خلیفه

ساختمان‌های روستای قلعه خلیفه

مسجد رسول اکرم بزرگترین ساختمان روستاست که مردم روستا غم‎‌ها و شادی‌هایشان را در این مسجد با هم شریک می‌شوند و مردم روستا در اکثر مراسم‌های مذهبی و سنتی در مسجد گردهم جمع می شوند و تمام افرادی که از روستا مهاجرت کرده اند سعی می کنند خود را در این ایام به روستا برسانند. حاج حسین آقا رضایی موسس بنای جدید مسجد است وقبل وبعداز نوسازی مسجد به ترتیب آقایان مرحوم حاج شیخ ابوالقاسم احمدی( عالم مستقر در روستا)، مرحوم حاج غلام  علی بابایی به عنوان موذن ومرحوم مشهدی حسن رضا محمودی به عنوان متولی وخادم افتخاری ودر حال حاضر کربلایی امیر اسکندری  به عنوان خادم افتخاری  تصدی امور مذکور را داشته اند.

این روستا یک گذرگاه مورد احترام(معروف به امامزاده بی بی چایلی) در بین مردم روستا برخوردار است و تا به امروز دو فیلم سینمایی با نام "راه" و "سیب و سلما" در این لوکیشن فیلم برداری شده است. 

مدرسه ابتدایی شهید علی قربان قاسمی و مدرسه راهنمایی شهید عباس عباسی درحال حاظر باتوجه به تدریس بیشتر دانش آموزان در شهر ملایر در حال حاظر نقش کلیدی برای روستا ندارد. امید داریم از ساختمان های این مدارس استفاده های بهتری برای آموزش و پرورش ساکنان روستا شود.

امام زاده بیچولی - روستای قلعه خلیفه ملایر

افراد خوشنام روستای قلعه خلیفه

مرحوم حاج ولی عباسی، مرحوم حاج حسن اسکندری، امیر اسکندری و مرحوم شمس‌الله روشنی از افراد تاثیرگذار روستا هستند که در زمینه آبادانی و بهبود شرایط و امکانات روستا بسیار کوشیده اند.

شهید مهندس علی‌قربان قاسمی، پاسدار شهید قاسم ابراهیمی (عملیات والفجر 8)، شهید حاج رضا شفیعی، شهید رحمان کریمی، شهید مرتضی صفرخانیان، شهید عباس عباسی از جمله جوانانی هستند که از این روستای برای محافظت از کشورمان ایران در جنگ هشت ساله به شهادت رسیدند. یادشان گرامی باد

غلامحسن غفوری معلم خوش‌نام و مهربان روستا برای دانش‌آموزان زحمات زیادی در طول 30 سال کشیده است و نقش پررنگی در باسواد شدن افراد روستا داشته است. آقایان مرحومان رحمان علی بابایی وعلی فیاضی وآقایان ابوالحسن اسماعیلی و غلامحسن حسنی..‌‌‌..مسئولیت حمل ونقل دانش آموزان و معلمان و ساکنان روستا را به مقصد ملایر و بالعکس را  به ترتیب بعهده داشته ودارند. 

از همه دوستان و هم روستایی های عزیز دعوت میکنیم همه عکس‌هایی را که از روستا قلعه خلیفه دارند برای ما با شماره 09189531839 در تلگرام و واتس‌آپ بفرستند تا در این صفحه با مردم ایران به اشتراک بگذاریم. دمتون گرم.